Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 153 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zielona Szkoła - Bieszczady'2011

sobota, 14 maja 2011 18:15

 

Zapraszam do bieszczadzkich wspomnień...

 

 

 

A to piosenka, którą torturowaliście Waszych wychowawców...

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Maj miesiącem ważnych wydarzeń

wtorek, 03 maja 2011 16:52

 

  • I maja odbyła się beatyfikacja Jana Pawła II

 

 

 

 

  • II maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest obecnie jednym z najmłodszych świąt państwowych. Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja. Święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

 

Dzień Flagi ustanowił Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, którą Prezydent RP podpisał 16 marca 2004 roku. Ustawa określa, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały oraz czerwony. Na flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

 

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało-czerwonych używane były także inne barwy.


   "Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią:
Art. 1 - Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.
Art. 2 - Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były"

 

 Tak brzmiała przyjęta w 1831 roku przez Sejm ustawa, która jako pierwsza normowała kwestię polskich barw narodowych. Barwy te były noszone na kokardach podczas wszystkich powstań niepodległościowych XIX wieku.

 

W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel jest zawsze u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Te przyjęte przez Sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były symbolem państwa, które nie istniało, i narodu, który pod tymi barwami wybijał się na niepodległość.

 

Do niedawna nie wolno było wywieszać flag w inne dni niż świąteczne. Zabraniała tego ustawa z 1980 roku. Od ubiegłego roku, kiedy to Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń. Oznacza to, że mogą być one użyte kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem - że otoczy się je należną czcią i szacunkiem. 

 

[żródło: http://www.emkom.republika.pl/dzien_flagi.html]

 

  • III maja to narodowe święto Polaków
                          – Rocznica Uchwalenia Konstytucji III Maja

 

3 maja 1791 roku w Polsce uchwalono konstytucję.

 

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie, zawiera prawa i obowiązki obywateli, mówi o tym, kto ma rządzić i jak ma rządzić w państwie, określa jego ustrój.

 

Konstytucja była ratunkiem dla Rzeczpospolitej, mogła wzmocnić państwo i stworzyć prawne podstawy do przekształcenia go w państwo silne i nowoczesne.

 

W XVIII wieku byliśmy państwem słabym. Państwo polskie przeżywało poważny kryzys. Władza królewska była bardzo słaba, walki wewnętrzne niszczyły kraj, w rzeczywistości rządzili magnaci. Sytuację tę wykorzystywali sąsiedzi Polski. Rosja chce zdobyć sobie swobodę działania w Polsce. Rząd pruski porozumiał się z Austrią i zmierza do odnowienia stosunków w z carycą, co staje się kolejnym zagrożeniem dla Polski. W kraju, przeciwnicy reform, rozwijają swą działalność, szukają poparcia u obcych dworów, podburzają zacofaną szlachtę, gdyż ewentualne reformy ratujące kraj,  zabierały im niszczące Polskę przywileje. Ostatnią próbą ratowania zagrożonej ojczyzny było przygotowanie i wprowadzenie przez Polaków- patriotów- mimo sprzeciwów wielu – ważnego dokumentu – Konstytucji. Ludźmi, którzy dostrzegli zło kraju i grożące niebezpieczeństwo utraty niepodległości, byli między innymi Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski oraz wielu innych. To między innymi oni byli twórcami Konstytucji, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 Maja.

 

Była to konstytucja postępowa jak na owe czasy. Konstytucja pierwsza w Europie, druga na świecie.

 

,,Trzeci maja"– (autor nieznany)

 

Cała stolica od rana

Huczy ,jak rzeka wezbrana.

Poprzez ludu gwarne mrowie

Ciągną na zamek posłowie.

We wielkiej sali zamkowej

Gromkie okrzyki, przemowy.

Wchodzi król. W radosnej wrzawie 

Zebranych wita łaskawie.

Nagle milknie ciżba zbita,

Marszałek uchwałę czyta.

Wielka ma zawitać zmiana:

Wolność, równość wszystkim dana.

Wszyscy zjednoczą się w pracy:

Szlachta, mieszczanie, wieśniacy.

Lecz wszyscy też w równej mierze

Polsce winni służyć szczerze.

Kto za tym, niech głos swój poda.

,,Zgoda! Zgoda! Niechaj żyją wszystkie stany"

Byle razem, ramię w ramię,

A wszystko zło się przełamie.

Zapamiętajże narodzie:

,,W waśni zguba , siła w zgodzie".

 

 

 

Sejm Czteroletni po wielu trudach, tłumaczeniach, uchwalił Konstytucję - dokument, który dawał Polsce szansę - był to dzień 3 Maja 1791 r. W atmosferze ogromnego uniesienia patriotycznego król Polski złożył przysięgę na Konstytucję.

 

„W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego, Ja Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu król Polski, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Przysięgam Bogu i żałować tego nie będę! Proszę waszmość panów, kto kocha ojczyznę, niech idzie do kościoła, aby wykonać tam przysięgę!”

 

 

"Radosny dzień" – (M. Skudnicka)

 

Była wiosna, wiosna wkoło,

Nadszedł cudny maj,

Pełne pieśni każde sioło

Świat się zmienił w raj!

Hej, pamiętny ów dzień chwały

Cudny: Trzeci Maj!

Naród zgodny, silny, cały,

Chciał podźwignąć kraj!

Naród z królem, król z Narodem

Równy każdy stan.

Wolni wszyscy - wszyscy społem,

Kmieć, mieszczanin, pan...

Tak głosiły sławne prawa, chlubny ojców czyn,

Niemi polska zmartwychwstała

Z upadku i win...

W górę serca! - Wstały świty,

W Polsce cudny maj!

Blask ozłocił już gór szczyty,

Wolny polski kraj!

Rozbudziła się w narodzie

Wiara w siłę w moc,

Tylko trzeba trwać nam w zgodzie

Od świtu - po noc!

Niechaj z wieży biją dzwony

Jak jest wielki kraj,

Niech nam wszystkie głoszą strony:

Wiwat Trzeci Maj!

 

Akt ten wprowadzał  prawdziwą wolność, jednocześnie likwidując, to, co niszczyło Polskę i ciągnęło ją na dno Europy! Nasi przodkowie żyjący 220 lat temu wiedzieli, rozumieli, czym jest prawdziwa wolność i potrafili znaleźć wyjście dla upadającej Ojczyzny. Największą ich wartością była Ojczyzna!

 

Okres wolności i nadziei trwał krótko, Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata, ale dzieło Sejmu Wielkiego pozostało na zawsze symbolem odrodzenia, ostatniej próby, mądrości Polaków.

 

 

Zdjęcia z uroczystości szkolnej

Dziękuję wszystkim uczniom biorącym udział w montażu słowno-muzycznym. :-]

 

 

Prezentacja na temat Konstytucji 3 Maja - autor: Mateusz z VIa

 

Mam nadzieję, że dzisiejsza uroczystość zachęciła Was do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka jak to, czym dla nas jest Ojczyzna, Naród, Wolność, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Bo przecież "naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości". To dlatego przypominamy karty historii, by czerpać z nich wartości, siłę i mądrość.

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


sobota, 20 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  57 345  

O mnie

Dorota Rawska
nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie

O moim bloogu

Znaleźć tu można fragmenty lekcji, opis wspólnych wyjść, ciekawych inicjatyw, zdjęcia z konkursów i dużo więcej...

Statystyki

Odwiedziny: 57345
Bloog istnieje od: 3388 dni

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl